
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.92 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1.22 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Number of Elements | 1 |
| Max Power Dissipation | 320 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1 V |
| Power Dissipation | 320 mW |
| Threshold Voltage | 4.38 V |
| Operating Supply Current | 18 µA |
| Quiescent Current | 15 µA |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 140 ms |
| Nominal Supply Current | 18 µA |
| Watchdog Timer | No Watchdog |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Overvoltage Threshold | 4.45 V |
| Undervoltage Threshold | 4.31 V |
| Max Reset Threshold Voltage | 4.45 V |
| Min Reset Threshold Voltage | 4.31 V |
| Accuracy | 5 % |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Output Type | Active Low, Push-Pull |
Stock: 57
Distributors
pcbx
Unit Price$0.63494
Ext.Price$0.63494
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.63494 | $0.63494 |
| 10 | $0.50765 | $5.07650 |
| 25 | $0.46205 | $11.55125 |
| 50 | $0.42054 | $21.02700 |
| 100 | $0.38276 | $38.27600 |
| 300 | $0.36315 | $108.94500 |
| 500 | $0.34454 | $172.27000 |
| 1000 | $0.32456 | $324.56000 |
